جدول ستاره

جدول ستاره یا جدول پاداش(تکنیک معجزه آسا) بهترین روش برای آموزش بدون لجبازی است.این جدول برای مشخص کردن 2-3 مورد از رفتارهای کودک که قرار است مورد تقویت قرار بگیرد و چگونگی تخصیص پاداش رسم می شود. اگر به درستی اجرا شود می تواند باعث شکل گیری رفتارهای مثبت در کودک شود. روی یک مقوای بزرگ یک جدول بکشید که حدود پنج تا ده ستون داشته باشد .ستون سمت راست جدول کاری را که قرار است انجام بدهد را بنویسید یا نقاشی کنید و هر بار که آن کار را انجام داد یک برچسب در در جدول بچسبانید و زمانی که جدول پر شد می توانید به کودک جایزه بدهید .مثل رفتن به پارک یا سینما یا خرید بازی کامپیوتری ،کارتون یا اسباب بازی کوچک

نکته: بهتر است جایزه را از قبل خود کودک انتخاب کند.این روش را می توانید برای تشویق کوک برای نشستن روی لگن،خوابیدن در اتاق خودش،مسواک زدن،ترک شب ادراری و… استفاده کرد.می توانید کاغذ را روی یخچال خانه یا هر جایی که جلوی چشم کودک است نصب کنید و به ازای هر کار خوبی که کودک انجام می دهد یک ستاره روی کاغذ نصب کرده یا نقاشی نمایید.وقتی ستاره ها به تعدادخاصی که با کودک قرار گذاشته بودیم رسید ،جایزه مورد علاقه اش را برایش تهیه می کنیم. والدینی که از پاداش دادن به کار خوب فرزندانشان هراسانند جزء والدین سخت گیر هستند.فراموش نکنیم پاداش دادن کاملاًبا مقوله رشوه دادن متفاوت است.رشوه دادن یعنی دادن پاداش به کار بد بچه ها که آن را تکرار نکنند.

قوانین جدول تربیتی( ستاره):

-کودک با انجام هر عمل یا رفتاری که در چارت آمده یک ستاره می گیرد

-ستاره ها نباید در دسترس کودک باشند ولی می توانید چسباندن آن ها را روی جدول به کودک بسپارید

-هنگامی که کودک یکی از کارهایی را که روی جدول تربیتی نوشته اید را انجام داد با شور و شوق و هیجان به او ستاره بدهید

-به ازای هر چند ستاره ،به کودک جایزه بدهید و دور آن ستاره هایی را که به خاطرش جایزه گرفته را دایره بکشید یا خط بزنید .کودک برای جایزه بعدی دوباره باید امتیاز بیاورد.

-تعدادرفتارها باید محدود باشد برای مثال” مرتب کردن اتاق ” شامل جمع کردن لباس ها ،چیدن اسباب بازی ها ،مرتب کردن رو تختی و… است و باید یک رفتار ساده ،مشخص و قابل فهم انتخاب کنیم.

-با تهیه این جدول این امکان را به کودک می دهیم که با صبر کردن و دستیابی به تعداد بیشترستاره بتواند پاداش مطلوب تری دریافت کند

-در شروع برنامه باید به کودک یادآوری کرد که رفتار را انجام دهد چون هنوز به انجام آن عادت ندارد

-برای کودک توضیح دهیم که جدول ستاره را به منظور تشویق او و آموزش رفتارهای مناسب به کار می بریم و با کمک وسلیقه او جدول را تهیه کنیم .این کار انگیزه و مشارکت او را افزایش می دهد.

-برای خواسته های کودک امتیاز گزاری کنید .به عنوان مثال برای رفتن به پارک 6 ستاره نیاز است یا جهت رفتن به خانه دوستش 7 ستاره یا دیدن سی دی 4 ستاره و…

-جایزه می تواند :بازی کردن، پارک رفتن،خرید تنقلات و… باشد.

-بعضی از والدین به کودک کلک می زنند ،از فراموشی او سوء استفاده می کنند یا یادشان می رود قرارشان با کودک چه بوده یا فراموش می کنند که آن را انجام دهند . پایبندی به قرار داد برای موفقیت آن ضروری می باشد.

-بعضی از کودکان برای دستیابی به پاداش چانه می زنند ،خودشان برای خودشان ستاره می گذارند یا طوری وانمود می کنند که پاداش برایشان اهمیتی ندارد . والدین باید طوری رفتار کنند که مدیریت جدول را در اختیار داشته باشند و اجازه ندهند کودک با رفتارهایش جدیت برنامه را به بازی بگیرد .قاطع بودن والد ضامن موفقیت برنامه های اصلاح رفتار است.